Péče o sekeru

Sekeru tvoří ocelová hlava a dřevěné topůrko, jak ocel tak dřevo jsou materiály citlivé na vlhkost. Pokud je hlava sekery vystavena příliš vlhkému prostředí, může zrezivět. Dřevo topůrka je živý materiál, který může v příliš vlhkém prostředí nabobtnat a v příliš suchém prostředí se smrštit, což způsobí uvolnění hlavy sekery.

Jak tedy můžeme těmto problémům předejít?

Pro hlavu sekery stačí normální očištění po práci, zejména pokud je velmi špinavá nebo mokrá. Pokud ji plánujete nechat delší dobu bez použití, vyhněte se uložení na vlhkých místech. Doporučuje se nanést tenkou vrstvu oleje nebo tuku na ochranu kovu před oxidací.

Co se týče dřevěné násady, doporučuje se ošetření lněným olejem a vyhnutí se prostředím příliš vlhkým nebo příliš suchým. Je však poměrně pravděpodobné, že se násada dříve či později uvolní. Tento problém lze rychle vyřešit použitím topůrka s fixací známou také jako "slip fit" (můžeme vidět u násad tomahawků nebo krumpáčů). Pokud se uvolní násada upevněná klínem, postup výměny je mnohem pracnější, delší a složitější.

Pokud chcete získat více informací, podívejte se článek na našem blogu "Systém uchycení "slip fit".

Nyní, když víme, jak uchovávat topůrko a hlavu sekery, je důležité vědět, jak sekeru správně nabrousit. Sekery jsou nástroje, které vydrží celý život, ale čas od času potřebují nabrousit (lépe je nečekat, až sekera ztratí ostrost kompletně).

Sekera, která je ostrá, tak kromě toho že poskytuje větší uspokojení z práce, tak je také bezpečnější pokud je používána správně, protože zajišťuje větší kontrolu a přináší méně překvapení.

Jak sekeru nabrousit?

Podívejte se na článek na našem blogu: "Broušení sekery"